ITT Cannon, LLC CIR020R-24-28S-F80-1715
CIR020R-24-28S-F80-1715 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24-28S-F80-1715
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-24-28S-F80-1715.pdf
Availability of CIR020R-24-28S-F80-1715
QUANTITY
CIR020R-24-28S-F80-1715 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24-28S-F80-1715
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24-28S-F80-1715
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24-28S-F80-1715
Related LinksCIR020R-24-, CIR020R-24-28S-F80-1715 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24-28S-F80-1715 Details Description
Related parts for CIR020R-24-28S-F80-1715
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DSUB IP 67 TOP PLAS.MET.HOOD 9P datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LCK THR STUD 1 1/8" datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.55A 187 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 3.2MM datasheet.pdf