ITT Cannon, LLC CIR020R-40A-60PW-F80
CIR020R-40A-60PW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-40A-60PW-F80
Brief Description
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-40A-60PW-F80.pdf
Availability of CIR020R-40A-60PW-F80
QUANTITY
CIR020R-40A-60PW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-40A-60PW-F80
Internal Part NumberEIS-CIR020R-40A-60PW-F80
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-40A-60PW-F80
Related LinksCIR020R-40, CIR020R-40A-60PW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-40A-60PW-F80 Details Description
Related parts for CIR020R-40A-60PW-F80
RES 68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
ETHERNET SW 2050B-A datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf