TE Connectivity Raychem Cable Protection SST-12-07/226
SST-12-07/226 picture photo
Mfg. Part Number
SST-12-07/226
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
SST-12-07/226.pdf
Availability of SST-12-07/226
QUANTITY
SST-12-07/226 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-12-07/226
Internal Part NumberEIS-SST-12-07/226
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSST
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio3 to 1
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Inner Diameter - Supplied0.750" (19.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.220" (5.6mm)
Recovered Wall Thickness0.100" (2.54mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-12-07/226
Related LinksSST-12, SST-12-07/226 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
SST-12-07/226 Details Description
Related parts for SST-12-07/226
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 12PC datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-6 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ARRAY 6800PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf