ITT Cannon, LLC CIR030FP-14SA-7P-F80
CIR030FP-14SA-7P-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-14SA-7P-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-14SA-7P-F80.pdf
Availability of CIR030FP-14SA-7P-F80
QUANTITY
CIR030FP-14SA-7P-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-14SA-7P-F80
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-14SA-7P-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert14S-A7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-14SA-7P-F80
Related LinksCIR030FP-1, CIR030FP-14SA-7P-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-14SA-7P-F80 Details Description
Related parts for CIR030FP-14SA-7P-F80
IC DRIVER MOSFET DUAL 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 400MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf