ITT Cannon, LLC CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4.pdf
Availability of CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
QUANTITY
CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
Related LinksCIR030FP-20-1, CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4 Details Description
Related parts for CIR030FP-20-15P-F80-T12-CT4
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .136" .156"L datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 36V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
RES SMD 0.0232 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32 VAC datasheet.pdf