Vishay/Dale RN55C1822FR36
RN55C1822FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1822FR36
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1822FR36.pdf
Availability of RN55C1822FR36
QUANTITY
RN55C1822FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1822FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1822FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1822FR36
Related LinksRN55C1, RN55C1822FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1822FR36 Details Description
Related parts for RN55C1822FR36
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf