ITT Cannon, LLC CIR030FP-32A-8SZ
CIR030FP-32A-8SZ picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-32A-8SZ
Brief Description
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030FP-32A-8SZ.pdf
Availability of CIR030FP-32A-8SZ
QUANTITY
CIR030FP-32A-8SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-32A-8SZ
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-32A-8SZ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert32-A8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-32A-8SZ
Related LinksCIR030FP, CIR030FP-32A-8SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-32A-8SZ Details Description
Related parts for CIR030FP-32A-8SZ
RES SMD 909K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO SHLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 221POS GOLD datasheet.pdf