ITT Cannon, LLC CIR030R-28-21S-F80-T108
CIR030R-28-21S-F80-T108 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030R-28-21S-F80-T108
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030R-28-21S-F80-T108.pdf
Availability of CIR030R-28-21S-F80-T108
QUANTITY
CIR030R-28-21S-F80-T108 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030R-28-21S-F80-T108
Internal Part NumberEIS-CIR030R-28-21S-F80-T108
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030R-28-21S-F80-T108
Related LinksCIR030R-28-, CIR030R-28-21S-F80-T108 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030R-28-21S-F80-T108 Details Description
Related parts for CIR030R-28-21S-F80-T108
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 8-SON Exposed Pad (3x3) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.2V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 106 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf