ITT Cannon, LLC CIR030R-36-10P
CIR030R-36-10P picture photo
Mfg. Part Number
CIR030R-36-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48POS PNL MNT W/PINS
Datasheet Download
CIR030R-36-10P.pdf
Availability of CIR030R-36-10P
QUANTITY
CIR030R-36-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030R-36-10P
Internal Part NumberEIS-CIR030R-36-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030R-36-10P
Related LinksCIR030R, CIR030R-36-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030R-36-10P Details Description
Related parts for CIR030R-36-10P
IC LV DUAL FET MUX/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 10 POS datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 1-2MN 28-TSOP datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
F39-EJ0545-D datasheet.pdf
330UF 400V 30X50MM 85C 12000H datasheet.pdf