ITT Cannon, LLC CIR06AF-36-10PW-F80
CIR06AF-36-10PW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06AF-36-10PW-F80
Brief Description
CONN PLUG 48POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CIR06AF-36-10PW-F80.pdf
Availability of CIR06AF-36-10PW-F80
QUANTITY
CIR06AF-36-10PW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06AF-36-10PW-F80
Internal Part NumberEIS-CIR06AF-36-10PW-F80
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06AF-36-10PW-F80
Related LinksCIR06AF-3, CIR06AF-36-10PW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06AF-36-10PW-F80 Details Description
Related parts for CIR06AF-36-10PW-F80
GDT 90V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HI SIDE SGL HPAK-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LMZFL 5/19/135 3.5 GR datasheet.pdf
RES 162K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR OV/UV 1.2V SOT6 datasheet.pdf