ITT Cannon, LLC CIR06F-24-5S-F80-T12-20
CIR06F-24-5S-F80-T12-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-24-5S-F80-T12-20
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06F-24-5S-F80-T12-20.pdf
Availability of CIR06F-24-5S-F80-T12-20
QUANTITY
CIR06F-24-5S-F80-T12-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-24-5S-F80-T12-20
Internal Part NumberEIS-CIR06F-24-5S-F80-T12-20
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-24-5S-F80-T12-20
Related LinksCIR06F-24-5, CIR06F-24-5S-F80-T12-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-24-5S-F80-T12-20 Details Description
Related parts for CIR06F-24-5S-F80-T12-20
CONN PLUG 10POS FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDI RECPT 284POS 4ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
JAW STACKER datasheet.pdf
TRI CON SKT 24 GLD MACH datasheet.pdf
EMI FILTER 22PF 200MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
BACKPLANE FOR T SERIES datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf