ITT Cannon, LLC CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
CIR06F-40A-38SZ-F80-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 38POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06F-40A-38SZ-F80-T89.pdf
Availability of CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
QUANTITY
CIR06F-40A-38SZ-F80-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
Internal Part NumberEIS-CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions38
Shell Size - Insert40-A38
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
Related LinksCIR06F-40A-, CIR06F-40A-38SZ-F80-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-40A-38SZ-F80-T89 Details Description
Related parts for CIR06F-40A-38SZ-F80-T89
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 12MM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
RES 100 OHM 20W 10% WW RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 5MM QUAD RED/GRN TRI BLK datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SGL ESD 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT SKT datasheet.pdf