ITT Cannon, LLC CIR06R-24-28S-F80-13
CIR06R-24-28S-F80-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-24-28S-F80-13
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKTS
Datasheet Download
CIR06R-24-28S-F80-13.pdf
Availability of CIR06R-24-28S-F80-13
QUANTITY
CIR06R-24-28S-F80-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-24-28S-F80-13
Internal Part NumberEIS-CIR06R-24-28S-F80-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-24-28S-F80-13
Related LinksCIR06R-24-, CIR06R-24-28S-F80-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-24-28S-F80-13 Details Description
Related parts for CIR06R-24-28S-F80-13
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CABINET STEEL 10.7X48.1X60.1 GRY datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf