Susumu RG1608N-1690-D-T5
RG1608N-1690-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1690-D-T5
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1690-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1690-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1690-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1690-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1690-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1690-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1690-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1690-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1690-D-T5
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LM 5.08/180/13 BK datasheet.pdf
RES 10.14K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN 20POS 0.8MM SMT datasheet.pdf