ITT Cannon, LLC CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
CIR06R-24A-25S-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
Brief Description
CONN PLUG 25POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06R-24A-25S-F80-T12-13.pdf
Availability of CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
QUANTITY
CIR06R-24A-25S-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert24-A25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
Related LinksCIR06R-24A-2, CIR06R-24A-25S-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-24A-25S-F80-T12-13 Details Description
Related parts for CIR06R-24A-25S-F80-T12-13
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16TSSOP datasheet.pdf
ACCY MOUNTING BRACKET E3X-NM datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 100POS datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 35'400 SMA MALE datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP 3/T datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf