| Internal Part Number | EIS-CIR06R-28-6S-F80-T12 | |
| Number of Positions | 3 | |
| Shell Size - Insert | 28-6 | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | - | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 80A | |
| Voltage - Rated | 900VAC, 1250VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |