ITT Cannon, LLC CIR08A-18-11S-F80-T12
CIR08A-18-11S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR08A-18-11S-F80-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CIR08A-18-11S-F80-T12.pdf
Availability of CIR08A-18-11S-F80-T12
QUANTITY
CIR08A-18-11S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08A-18-11S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR08A-18-11S-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08A-18-11S-F80-T12
Related LinksCIR08A-18-, CIR08A-18-11S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08A-18-11S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR08A-18-11S-F80-T12
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8MINIDIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 16TSSOP datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 2% RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
6-15P MOTOR BASE COVER PLATE datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 9.4MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf