ITT Cannon, LLC CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
CIR08AF-20-29P-F80-T12-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
CIR08AF-20-29P-F80-T12-20.pdf
Availability of CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
QUANTITY
CIR08AF-20-29P-F80-T12-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
Internal Part NumberEIS-CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
Related LinksCIR08AF-20-2, CIR08AF-20-29P-F80-T12-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08AF-20-29P-F80-T12-20 Details Description
Related parts for CIR08AF-20-29P-F80-T12-20
TRANS PNP 150V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
OPTION CARD INPUT LPAX0500 MULTI datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf
390UF 200V 25X30MM 105C 2000H datasheet.pdf