ITT Cannon, LLC CIR08R-20A-48S
CIR08R-20A-48S picture photo
Mfg. Part Number
CIR08R-20A-48S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CIR08R-20A-48S.pdf
Availability of CIR08R-20A-48S
QUANTITY
CIR08R-20A-48S Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08R-20A-48S
Internal Part NumberEIS-CIR08R-20A-48S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08R-20A-48S
Related LinksCIR08R-, CIR08R-20A-48S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08R-20A-48S Details Description
Related parts for CIR08R-20A-48S
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SW DIP 4POS SIDE HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
FUSE STRIP 425A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM CE HD-RADIO TUNER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
EVAL BOARD ADA4807-2 10MSOP datasheet.pdf
4,7UF 100V 6,5X18MM 125C 4000H datasheet.pdf