TDK Corporation CK45-R3AD102K-GRA
CK45-R3AD102K-GRA picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3AD102K-GRA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3AD102K-GRA.pdf
Availability of CK45-R3AD102K-GRA
QUANTITY
CK45-R3AD102K-GRA Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3AD102K-GRA
Internal Part NumberEIS-CK45-R3AD102K-GRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3AD102K-GRA
Related LinksCK45-R3A, CK45-R3AD102K-GRA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3AD102K-GRA Details Description
Related parts for CK45-R3AD102K-GRA
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE STRAIN RELIEF BLUE 25/PKG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V LFPAK datasheet.pdf
2.5 W/B RETAINER datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 68 OHM 14DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf