TDK Corporation CK45-R3DD222K-NR
CK45-R3DD222K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD222K-NR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD222K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD222K-NR
QUANTITY
CK45-R3DD222K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD222K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD222K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3DD222K-NR
Related LinksCK45-R3D, CK45-R3DD222K-NR Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3DD222K-NR Details Description
Related parts for CK45-R3DD222K-NR
MOSFET N-CH 200V 3.3A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 10-UMAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER TTL 14TSSOP datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf