TDK Corporation CK45-R3DD391K-NR
CK45-R3DD391K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD391K-NR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD391K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD391K-NR
QUANTITY
CK45-R3DD391K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD391K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD391K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)