TDK Corporation CKG32KX7R2A474K335AH
CKG32KX7R2A474K335AH picture photo
Mfg. Part Number
CKG32KX7R2A474K335AH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
CKG32KX7R2A474K335AH.pdf
Availability of CKG32KX7R2A474K335AH
QUANTITY
CKG32KX7R2A474K335AH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG32KX7R2A474K335AH
Internal Part NumberEIS-CKG32KX7R2A474K335AH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.136" (3.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG32KX7R2A474K335AH
Related LinksCKG32KX7R2, CKG32KX7R2A474K335AH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG32KX7R2A474K335AH Details Description
Related parts for CKG32KX7R2A474K335AH
Connector Header 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/MDM20T datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
DSUB DB PLASTIC BRACKET D*U datasheet.pdf
30 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
82UF 50V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf