Vicor Corporation V375A3V3H200BS3
V375A3V3H200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3H200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3H200BS3.pdf
Availability of V375A3V3H200BS3
QUANTITY
V375A3V3H200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3H200BS3
Internal Part NumberEIS-V375A3V3H200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3H200BS3
Related LinksV375A3V, V375A3V3H200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3H200BS3 Details Description
Related parts for V375A3V3H200BS3
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR64H/AE64G/AKR64H datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf