TDK Corporation CKG57NX7S1C107M500JH
CKG57NX7S1C107M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57NX7S1C107M500JH
Brief Description
CAP CER 100UF 16V X7S SMD
Datasheet Download
CKG57NX7S1C107M500JH.pdf
Availability of CKG57NX7S1C107M500JH
QUANTITY
CKG57NX7S1C107M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57NX7S1C107M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG57NX7S1C107M500JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57NX7S1C107M500JH
Related LinksCKG57NX7S1, CKG57NX7S1C107M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57NX7S1C107M500JH Details Description
Related parts for CKG57NX7S1C107M500JH
CONN HDR DUAL 54POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 650A DO200AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 48A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
700 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
FAN 70X25MM 12VDC 51CFM PWM/TACH datasheet.pdf