Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A224MQ5NNNC
CL05A224MQ5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05A224MQ5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A224MQ5NNNC.pdf
Availability of CL05A224MQ5NNNC
QUANTITY
CL05A224MQ5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A224MQ5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05A224MQ5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)