Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05B102KA5NNNC
CL05B102KA5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05B102KA5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CL05B102KA5NNNC.pdf
Availability of CL05B102KA5NNNC
QUANTITY
CL05B102KA5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05B102KA5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05B102KA5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05B102KA5NNNC
Related LinksCL05B10, CL05B102KA5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05B102KA5NNNC Details Description
Related parts for CL05B102KA5NNNC
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 812 SERIES 50 POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PWR DISTRIB BLOCK 4POS 40A 250V datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf