Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B103KO8NNNC
CL10B103KO8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B103KO8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B103KO8NNNC.pdf
Availability of CL10B103KO8NNNC
QUANTITY
CL10B103KO8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B103KO8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B103KO8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B103KO8NNNC
Related LinksCL10B10, CL10B103KO8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B103KO8NNNC Details Description
Related parts for CL10B103KO8NNNC
OSC VCXO 6.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
ADC 24BIT 4WIRE SPI 16-QSOP datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MEM 256MB FLASH 1.8 V 8WSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf