Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C121JB8NCNC
CL10C121JB8NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C121JB8NCNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C121JB8NCNC.pdf
Availability of CL10C121JB8NCNC
QUANTITY
CL10C121JB8NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C121JB8NCNC
Internal Part NumberEIS-CL10C121JB8NCNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C121JB8NCNC
Related LinksCL10C12, CL10C121JB8NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C121JB8NCNC Details Description
Related parts for CL10C121JB8NCNC
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
DEKAFIX FS 6 MKD 951-999 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
APEX 4G LTE GPS HINGED ANT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10HV(5KV) PIN datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.21"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250V 1.6A datasheet.pdf