Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A475MQFNNNE
CL21A475MQFNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL21A475MQFNNNE
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A475MQFNNNE.pdf
Availability of CL21A475MQFNNNE
QUANTITY
CL21A475MQFNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A475MQFNNNE
Internal Part NumberEIS-CL21A475MQFNNNE
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A475MQFNNNE
Related LinksCL21A47, CL21A475MQFNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A475MQFNNNE Details Description
Related parts for CL21A475MQFNNNE
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC PWR SWITCH MOSFET P-CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 28PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 4A datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
RC NETWORK 10-SIP datasheet.pdf
Single Output USQ 30A Models datasheet.pdf