Crydom CL240A10R
CL240A10R picture photo
Mfg. Part Number
CL240A10R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 280VAC/10A 90-250VAC
Datasheet Download
CL240A10R.pdf
Availability of CL240A10R
QUANTITY
CL240A10R Order Process
Ship out your order
Specifications of CL240A10R
Internal Part NumberEIS-CL240A10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelCL Series, IP00.satCL Series, IP00.dwgCL Series, IP00.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCL
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current10A
Voltage - Input90 ~ 250VAC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL240A10R
Related LinksCL24, CL240A10R Datasheet, Crydom Distributor
CL240A10R Details Description
Related parts for CL240A10R
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC COMP VOLT CMOS OD QUAD 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 12.5V 20A 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
4994-36 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2.5A 40V 4-DIP datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC DIA 30/4.2 MC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf