Crydom CL240D10
CL240D10 picture photo
Mfg. Part Number
CL240D10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 280VAC/10A3-32VDC ZC
Datasheet Download
CL240D10.pdf
Availability of CL240D10
QUANTITY
CL240D10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CL240D10
Internal Part NumberEIS-CL240D10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelCL Series, IP00.satCL Series, IP00.dwgCL Series, IP00.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCL
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current10A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL240D10
Related LinksCL24, CL240D10 Datasheet, Crydom Distributor
CL240D10 Details Description
Related parts for CL240D10
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 12.5" datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3-CH 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf