IXYS Corporation CLA100PD1200NA
CLA100PD1200NA picture photo
Mfg. Part Number
CLA100PD1200NA
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Datasheet Download
CLA100PD1200NA.pdf
Availability of CLA100PD1200NA
QUANTITY
CLA100PD1200NA Order Process
Ship out your order
Specifications of CLA100PD1200NA
Internal Part NumberEIS-CLA100PD1200NA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - On State (It (AV)) (Max)100A
Current - On State (It (RMS)) (Max)150A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A, 1620A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLA100PD1200NA
Related LinksCLA100P, CLA100PD1200NA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
CLA100PD1200NA Details Description
Related parts for CLA100PD1200NA
CONN RECPT 30POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 19POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf