IXYS Corporation CLA100PD1200NA
CLA100PD1200NA picture photo
Mfg. Part Number
CLA100PD1200NA
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Datasheet Download
CLA100PD1200NA.pdf
Availability of CLA100PD1200NA
QUANTITY
CLA100PD1200NA Order Process
Ship out your order
Specifications of CLA100PD1200NA
Internal Part NumberEIS-CLA100PD1200NA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - On State (It (AV)) (Max)100A
Current - On State (It (RMS)) (Max)150A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A, 1620A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLA100PD1200NA
Related LinksCLA100P, CLA100PD1200NA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
CLA100PD1200NA Details Description
Related parts for CLA100PD1200NA
IC ADC 8-BIT T/H&REF CMOS 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT LP 500KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.4A datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf