TDK Corporation CLF12555T-221M
CLF12555T-221M picture photo
Mfg. Part Number
CLF12555T-221M
Brief Description
FIXED IND 220UH 900MA 370 MOHM
Datasheet Download
CLF12555T-221M.pdf
Availability of CLF12555T-221M
QUANTITY
CLF12555T-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of CLF12555T-221M
Internal Part NumberEIS-CLF12555T-221M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLF
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)444 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLF12555T-221M
Related LinksCLF1255, CLF12555T-221M Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLF12555T-221M Details Description
Related parts for CLF12555T-221M
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 380MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES 45K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2KV 250MA DO204 datasheet.pdf