TDK Corporation CLLE1AX7R0G104M050AC
CLLE1AX7R0G104M050AC picture photo
Mfg. Part Number
CLLE1AX7R0G104M050AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 4V X7R 0805
Datasheet Download
CLLE1AX7R0G104M050AC.pdf
Availability of CLLE1AX7R0G104M050AC
QUANTITY
CLLE1AX7R0G104M050AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLLE1AX7R0G104M050AC
Internal Part NumberEIS-CLLE1AX7R0G104M050AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
CLL Series Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCLL Series Low Inductance MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCLL
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLLE1AX7R0G104M050AC
Related LinksCLLE1AX7R0, CLLE1AX7R0G104M050AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLLE1AX7R0G104M050AC Details Description
Related parts for CLLE1AX7R0G104M050AC
RES 4K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO201A datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 4.0960 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf
SWITCH,PUSHBUTTON datasheet.pdf
FUSE ONE TIME datasheet.pdf
HD.64.SGD-LB.2.29.Z datasheet.pdf
24-Bit Stereo Audio Codec with 3V Interface IC datasheet.pdf