Lumex, Inc. CLS-RR11A12250Y
CLS-RR11A12250Y picture photo
Mfg. Part Number
CLS-RR11A12250Y
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V
Datasheet Download
CLS-RR11A12250Y.pdf
Availability of CLS-RR11A12250Y
QUANTITY
CLS-RR11A12250Y Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-RR11A12250Y
Internal Part NumberEIS-CLS-RR11A12250Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Switch FunctionOn-Off
Current Rating25A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Threaded Body with Nut
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-RR11A12250Y
Related LinksCLS-RR1, CLS-RR11A12250Y Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-RR11A12250Y Details Description
Related parts for CLS-RR11A12250Y
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CENTER NEUTRAL SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 82POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf