Lumex, Inc. CLS-TC11A12251Y
CLS-TC11A12251Y picture photo
Mfg. Part Number
CLS-TC11A12251Y
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 30A 12V
Datasheet Download
CLS-TC11A12251Y.pdf
Availability of CLS-TC11A12251Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CLS-TC11A12251Y Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS-TC11A12251Y
Internal Part NumberEIS-CLS-TC11A12251Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesCLS
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating30A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing ThreadM12 x 0.75
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS-TC11A12251Y
Related LinksCLS-TC1, CLS-TC11A12251Y Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
CLS-TC11A12251Y Details Description
Related parts for CLS-TC11A12251Y
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 18POS W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.62"L X 3.62"W datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK MULTI QD 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf