Ohmite CLU1531E
CLU1531E picture photo
Mfg. Part Number
CLU1531E
Brief Description
POT 15K OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CLU1531E.pdf
Availability of CLU1531E
QUANTITY
CLU1531E Order Process
Ship out your order
Specifications of CLU1531E
Internal Part NumberEIS-CLU1531E
TaperLinear
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLU1531E
Related LinksCLU1, CLU1531E Datasheet, Ohmite Distributor
CLU1531E Details Description
Related parts for CLU1531E
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 36HWQFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR V2551 32QFN datasheet.pdf
LACING TAPE POLY VINYL/RESIN BK datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 40 PO datasheet.pdf