Ohmite CLU7531E
CLU7531E picture photo
Mfg. Part Number
CLU7531E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 75K OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CLU7531E.pdf
Availability of CLU7531E
QUANTITY
CLU7531E Order Process
Ship out your order
Specifications of CLU7531E
Internal Part NumberEIS-CLU7531E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCLU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLU7531E
Related LinksCLU7, CLU7531E Datasheet, Ohmite Distributor
CLU7531E Details Description
Related parts for CLU7531E
IC REG LDO 2.7A 1.2V TO-263 datasheet.pdf
FERRITE CORE 17.5MM OD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD323F datasheet.pdf
IC BATT/PROT 2-3CELL LIION 6SON datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
MOSFET P CH 20V 6A 2-2AA1A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 10 V datasheet.pdf