Bourns Inc. CM100505-56NJL
CM100505-56NJL picture photo
Mfg. Part Number
CM100505-56NJL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 130MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
CM100505-56NJL.pdf
Availability of CM100505-56NJL
QUANTITY
CM100505-56NJL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM100505-56NJL
Internal Part NumberEIS-CM100505-56NJL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCM100505 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCM100505/CM160808 EOL 1/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM100505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM100505-56NJL
Related LinksCM10050, CM100505-56NJL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM100505-56NJL Details Description
Related parts for CM100505-56NJL
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCK ARROW FR 1.38" datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 13V 11MA SMD datasheet.pdf
IC FILTER 2CH EMI ESD SOT-363 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 258 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf