Powerex Inc. CM150DU-24H
CM150DU-24H picture photo
Mfg. Part Number
CM150DU-24H
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1200V 150A U SER
Datasheet Download
CM150DU-24H.pdf
Availability of CM150DU-24H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM150DU-24H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM150DU-24H
Internal Part NumberEIS-CM150DU-24H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max890W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce22nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM150DU-24H
Related LinksCM150, CM150DU-24H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM150DU-24H Details Description
Related parts for CM150DU-24H
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
MOD PWR LINE FILTER W/INLET 2A datasheet.pdf
USB MICRO DRIVE 4GB datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 40VFQFPN datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 2.5V 5NS 240BGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HDMI F TO MINI HDMI M ADAPTER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf