Souriau Connection Technology CM16PT10LY
CM16PT10LY picture photo
Mfg. Part Number
CM16PT10LY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT PIN PCB SIZE 16
Datasheet Download
CM16PT10LY.pdf
Availability of CM16PT10LY
QUANTITY
CM16PT10LY Order Process
Ship out your order
Specifications of CM16PT10LY
Internal Part NumberEIS-CM16PT10LY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesClipper
PackagingBulk
Pin or SocketPin
TypeMachined
Size16
Wire Gauge-
Contact TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM16PT10LY
Related LinksCM16P, CM16PT10LY Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
CM16PT10LY Details Description
Related parts for CM16PT10LY
CAP FILM 0.62UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf