Panasonic Electric Works CM1A-R-12V
CM1A-R-12V picture photo
Mfg. Part Number
CM1A-R-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Datasheet Download
CM1A-R-12V.pdf
Availability of CM1A-R-12V
QUANTITY
CM1A-R-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1A-R-12V
Internal Part NumberEIS-CM1A-R-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCM
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current125mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.7 W
Coil Resistance96 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1A-R-12V
Related LinksCM1A-, CM1A-R-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CM1A-R-12V Details Description
Related parts for CM1A-R-12V
IDC CABLE- AKN60A/ AE60M / AKN60 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH DARL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.7A 160 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR REFL 890NM NPN 24" WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 1.6A 32QFN datasheet.pdf