Panasonic Electric Works CM1AF-R-12V
CM1AF-R-12V picture photo
Mfg. Part Number
CM1AF-R-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Datasheet Download
CM1AF-R-12V.pdf
Availability of CM1AF-R-12V
QUANTITY
CM1AF-R-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1AF-R-12V
Internal Part NumberEIS-CM1AF-R-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCM Relay (PCB) May/2010
CA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCM
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current125mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesResistor, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.7 W
Coil Resistance96 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1AF-R-12V
Related LinksCM1AF, CM1AF-R-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CM1AF-R-12V Details Description
Related parts for CM1AF-R-12V
CONN RECEPT 2POS 1.25MM LO PRO datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 23.74K/125K 48-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
GDT 600V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 41 I/O 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 35A 48V datasheet.pdf