Bourns Inc. CM252016-R22KL
CM252016-R22KL picture photo
Mfg. Part Number
CM252016-R22KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 190MA 700 MOHM
Datasheet Download
CM252016-R22KL.pdf
Availability of CM252016-R22KL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM252016-R22KL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM252016-R22KL
Internal Part NumberEIS-CM252016-R22KL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCM201212/CM252016 Series Jan/2014
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePolymer
Inductance220nH
Tolerance±10%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM252016-R22KL
Related LinksCM25201, CM252016-R22KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM252016-R22KL Details Description
Related parts for CM252016-R22KL
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC TRIPLE SCHMITT INV SOT23-8L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
WIRE SADDLE MICRO TEARDR .11" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 330POS R/A 2MM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9171 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A ESV datasheet.pdf