Powerex Inc. CM300DY-34A
CM300DY-34A picture photo
Mfg. Part Number
CM300DY-34A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1700V 300A A SER
Datasheet Download
CM300DY-34A.pdf
Availability of CM300DY-34A
QUANTITY
CM300DY-34A Order Process
Ship out your order
Specifications of CM300DY-34A
Internal Part NumberEIS-CM300DY-34A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max2900W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce74nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM300DY-34A
Related LinksCM300, CM300DY-34A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM300DY-34A Details Description
Related parts for CM300DY-34A
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
BOARD DEV PWR MODULE 650MA 1.8V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
LCD EDP CONNECTOR CABLE SIDE PLU datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf