Powerex Inc. CM400DX-12A
CM400DX-12A picture photo
Mfg. Part Number
CM400DX-12A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 600V 400A NX SER
Datasheet Download
CM400DX-12A.pdf
Availability of CM400DX-12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM400DX-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of CM400DX-12A
Internal Part NumberEIS-CM400DX-12A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNX-Series of IGBTs Overview
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)400A
Power - Max1340W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce50nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM400DX-12A
Related LinksCM400, CM400DX-12A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM400DX-12A Details Description
Related parts for CM400DX-12A
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC DIGITAL RESISTOR EEPROM 8USOP datasheet.pdf
32IN HORIZ MIL CONN PNP datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf