Powerex Inc. CM531220
CM531220 picture photo
Mfg. Part Number
CM531220
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD DUAL 1200V 200A
Datasheet Download
CM531220.pdf
Availability of CM531220
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM531220 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM531220
Internal Part NumberEIS-CM531220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2013
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)310A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)3600A, 4000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM531220
Related LinksCM53, CM531220 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM531220 Details Description
Related parts for CM531220
RELAY REED SPST 3A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 15.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 330MA 1.5 OHM datasheet.pdf
3MS/WCONCRETE REPAIR 12 OZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
INTERBUS ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO252 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 5W datasheet.pdf