Powerex Inc. CM531620
CM531620 picture photo
Mfg. Part Number
CM531620
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD DUAL 1600V 200A
Datasheet Download
CM531620.pdf
Availability of CM531620
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM531620 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM531620
Internal Part NumberEIS-CM531620
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2013
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)310A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)3600A, 4000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM531620
Related LinksCM53, CM531620 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM531620 Details Description
Related parts for CM531620
BATTERY PK 4.5V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 8.5"LX6.72"W datasheet.pdf
ACCY MOBILE SHOCK SPRING BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.27MM datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 50V 100MA 375-04 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 7V 100W datasheet.pdf